NAD + NADH ve NADPH Arasındaki fark | NAD + NADH ve NADPH

Yazarı Meredith / 2022-02-20

NAD + NADH ve NADPH Arasındaki fark | NAD + NADH ve NADPH

Photosynthesis: Light Reactions 1

NAD +, NADH vs NADPH

NAD + Nedir?

NAD +, Nicotinamide Adenin Dinükleotide için kısaltılmış simgedir. Biyolojik sistemlerde bulunan koenzim 'dır. NAD +, metabolizma 'ta özellikle redoks reaksiyonları ' da yer alır. NAD + pozitif yük içerir ve bu nedenle diğer biyolojik bileşiklerin oksidasyonunu yapabilir. Diğer moleküllerden gelen elektronları kabul eder ve azaltılır. Bu reaksiyona elektron transferi işlemi denir ve aşağıda gösterildiği gibi olabilir;

NAD + + H + + 2e NADH →> NAD + '

enzimlere bir alt tabaka olduğu bulunmuştur o proteinlerden fonksiyonel gruplar ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Bu doğa uyuşturucu keşfi ile ilgili araştırmalarda istismar edilir. Organizmalarda, NAD + başlangıç ​​maddeleri aspartat ve triptofandan (Trp) sentezlenir. Aynı zamanda, diyet yoluyla alınan niasin gibi daha karmaşık bileşiklerin modifikasyonu ile sentezlenir. Bazen NAD + NADP + 'ya dönüştürülür ve bu dönüşüm yapıldıktan sonra metabolik rol değişir.

NADH Nedir?

NADH azaltılmış NAD + formudur. NAD +, indirgeme gerekli olduğunda metabolik süreçlere de katılır. NADH bir bileşiği düşürdüğünde NAD + 'ya oksitlenir. Bu iki bileşiğin alternatif oksidasyonu ve indirgenmesi, sitrik asit döngüsü gibi birçok metabolik yolda gözlenebilmektedir. Diyette, NADH hayvan proteinlerinden zengindir. Bu nedenle, vejetaryenler bazen NADH takviyeleri almak zorunda kalabilirler. NADH, alkol dehidrogenaz enziminin bir kofaktörüdür. Karaciğerinizi alkol hasarına karşı korur. NADH ayrıca kolesterolü ve kan basıncını düşürür. NADH ayrıca dokunulmazlığı geliştirdi ve hafızayı iyileştirdi. Bununla birlikte, ana biyolojik rolü bir koenzim gibi davranmaktır.

NADPH Nedir?

NADPH,

Nikotinamid Adenin Dinükleotit Fosfat anlamına gelmektedir. Trifofopridin nükleotidi duran zamanlarda TPN olarak da biliniyordu. NADPH, anabolik reaksiyonlarda kullanılan bir koenzimdir. Lipid ve nükleik asit sentezinde indirgeme ajanı olarak kullanılır. Bu, adenin moietisinde riboz halkasının 2 999 nd konumundaki ilave fosfat grubundan dolayı NADH'den farklıdır. Pentoz fosfat yolu NADPH'nin ana jeneratörüdür. Mitokondriyumda NADPH, NADH kinaz enzimi kullanılarak NADH'den yapılır. NADPH, bitkilerde fotosentez 'ın hafif reaksiyonunun son aşamasında ferrodoksin-NADP + redüktaz tarafından üretilir. NAD +, NADH ve NADPH arasındaki farklar nelerdir? NAD +

NADH

NADPH

NADH'nin oksitlenmiş formu

NAD'nin indirgen şekli

NADH'den daha fazla fosfat grubu içerir

Bir oksitleyici madde olarak davranır

indirgeme maddesi

İndirgeme ajanı olarak davranır

Katabolik reaksiyonlara katılır

Katabolik reaksiyonlara katılır

Anabolik reaksiyonlara katılır

İlave fosfat grubu, bu durumun saptanmasına yardımcı olan bir biyo-etikettir anabolik reaksiyonlar için kullanılmalıdır.

Elektron transferi süreçlerinde yer alır

Elektron transferi süreçlerinde yer alır

Lipidler ve nükleik asit sentezinde yer alır

Başlangıç ​​malzemeleri ile üretilen triptofan ve aspartik asit

Aspartik asit ve triptofanın başlangıç ​​materyali olarak

Pentose fosfat yolu, NADH fosforilasyonu ve bitkilerde hafif reaksiyonda üretilen

NAD 27 ile NAD 83 arasındaki fark

Fark

String Theory Explained – What is The True Nature of Reality? Kanada NAD... Devamını Oku »

Megen . 2022-04-06

NAD ve FAD Arasındaki Fark

Fark

Why dieting doesn't usually work | Sandra Aamodt NAD ve FAD arasında birçok... Devamını Oku »

Beilul . 2022-06-03

NAD ve NADP Arasındaki Fark

Fark

Not all scientific studies are created equal - David H. Schwartz NAD vs NADP Tüm... Devamını Oku »

Carmelina . 2022-04-29

1 nad kaç ATP?

Popüler konular

-Bir glikoz molekülü başına, substrat düzeyinde fosforilasyon ile toplam 4 ATP üretilir.... Devamını Oku »

Hertha . 2022-06-11