SFTP ve SCP Arasındaki Fark

Yazarı Tonya / 2021-11-15

SFTP ve SCP Arasındaki Fark

Secure Copy Vulnerability (SCP) - Computerphile

SSH Dosya Aktarım Protokolü (ayrıca Güvenli Dosya Aktarım Protokolü veya SFTP olarak da bilinir) bir ağ protokolüdür . Güvenilir bir veri akışı üzerinden dosya erişimi, dosya aktarma ve dosya yönetimi işlevleri sağlar. Özellikle Secure Shell Protocol (SSH) sürüm 2. 0'ın bir uzantısı olarak tasarlanmıştır. Bir uzantı olarak, öncelikle güvenli dosya aktarım yeteneği sağlamak için kullanılır; Bununla birlikte, diğer protokollerle de kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Internet Mühendisliği Görev Gücü (veya IETF), Internet Taslağı aracılığıyla SFTP'nin SSH-2 protokolü kapsamında tanımlandığını tanımladı; Ancak, SFTP genel ve SSH-2 protokol paketinin geri kalanından bağımsızdır. Aktarım Katmanı Güvenliği (veya TLS) üzerinden güvenli dosya aktarımı ve VPN uygulamaları için yönetim bilgileri aktarımı da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Önceden kimliği doğrulanmış istemcisi olan güvenli bir kanal üzerinden (SSH gibi) çalıştırılacağını varsayar; kimlik kimliği protokole uygundur.

Güvenli Kanal Protokolü (veya SCP) bir ağ protokolüdür. Kesme veya kurcalamaya dayanabilen veya tamamen geçirmeyen verileri aktarmanın bir yolunu sağlar. Bunun, bilgi transferini tamamen güvenli tutmanın bir yolu olduğu düşünülse de, gerçek dünyada tamamen güvenli olmayan bir kanal yok; güvensiz ağların daha az güvensiz hale gelebileceği ve daha güvenli bir şekilde bilgi aktardığı yollar; mesajı görebilir veya duyarsınız, ancak sunucu üzerinden değiştirilen bilgileri değiştirme imkânı yoktur.

SFTP protokolü, uzaktaki dosyalarda çok fazla işlem yapılmasına izin verir. Uzak dosya sistemi protokolüyle önceki SCP protokolünden daha fazla ortak noktaya sahiptir. SFTP protokolünün genişletilmiş özelliklerinin bir parçası olarak, bir istemci kesilen aktarımları, dizin listelerini ve uzaktan dosya kaldırmayı devam ettirebilir. Sonuç olarak, bir GUI SCP istemcisine kıyasla GUI SFTP istemcisini uygulamak nispeten kolaydır. SFTP, selefi olan -SFTP'nin istemcinin belirttiği joker karakter genişletmesini sunucuya göre önlemekten çok daha fazla platform bağımsız bir protokol olmaya çalışır. Ayrıca, SFTP sunucuları çoğu platformda kullanılabilir. FTP üzerinden çalıştırılan SSH ile ilgili olmayan tamamen yeni bir protokoldür. SFTP, kimlik doğrulama veya güvenlik sağlamaz; bunun yerine altta yatan protokolün her ikisini de güvence altına almasını beklemektedir. Olduğu gibi, SFTP çoğunlukla SSH protokolünün alt sistemi, sürüm 2 uygulamaları (aynı çalışma grubunda tasarlandığı gibi) olarak kullanılır. Bununla birlikte, SFTP'yi SSH-1 veya diğer veri akışları üzerinden çalıştırmak mümkündür.

Özet:

1. SFTP, güvenilir bir veri akışı üzerinden dosya erişimi, aktarımı ve yönetim işlevleri sağlayan bir ağ protokolüdür; SCP, veri aktarımını kesme ve değiştirme için geçirimsiz hale getiren bir ağ protokolüdür.

FTP ve SFTP Arasındaki Fark

Fark

NAS vs SAN - Network Attached Storage vs Storage Area Network Dosya Aktarım Protokolü... Devamını Oku »

Anastasia . 2021-10-30

FTPS ve SFTP Arasındaki Fark

Fark

Security of Network File Transfer - FTP, SFTP, FTPS, TFTP FTP, uzaktaki bir bölgeye... Devamını Oku »

Alys . 2022-02-27

SSH ve SCP Arasındaki Fark

Fark

SCP BLACKOUT | YENİ 106'MIZ HAYIRLI OLSUN #1 SSH vs SCP SSH ve SCP, bir ağdaki... Devamını Oku »

Charmane . 2022-05-27

Minecraft'ta SCP modunu indirme

Öğreticileri Durdur

. Creative Stop size Adım Adım rehberlik eder:Minecraft'ta SCP modu nasıl indirilir? Minecraft... Devamını Oku »

Corinne . 2021-10-07