Anlatım ve Hikaye Arasındaki Fark

Yazarı Kati / 2022-01-29

Anlatım ve Hikaye Arasındaki Fark

Roman - Hikaye Roman Farkı

Anlatım vs Öykü

'da birkaç cümle yapabilir. İnsanoğlu, dünyayı mantık ve akıl yürütme yoluyla anlamaya yeteneğine sahiptir. Hatta bir çocuk, mantıksal bir cümle dizisi üretmek için birkaç cümle kurabilir; bunlar, bir zaman çizelgesinde yer almış gibi. Bir tecrübeyle karşılaştıysanız ve birinden olayları anlatmasını istediyseniz, bunu yaptığınız metne anlatı denir. Hikaye anlatımı, kurgusal ya da kurgusal olmasalar da geçmişin olaylarını anlatmak için benzer bir insan yeteneğidir. Benzerliklere rağmen, anlatıda anlatı ile hikaye anlatımı arasında bu makalede vurgulanacak farklılıklar var.

Anlatım

Dün gece ormanda dolaşıp biraz ateşli tecrübeleriniz varsa, onlara arkadaşlarınıza söylemek için en çok endişeleniyorsunuz. Olayların diziliş şeklini ve bu deneyimlerin sizin için ne anlam ifade ettiğine, bir anlatı denir. İnsanlar doğal olarak hikaye anlatanlardır.

Antik çağlarda dahi, başka bir krallık ile savaşan krallar öykü anlatan kişiler görevlendirmiş ve savaşın bir gününün tüm olaylarını istihbarat ve hayal gücü aracılığıyla krala anlatmış veya rivayet etmişlerdir. Bu tarzı heyecanlandırmak ve ilgiyle karşılamak, süreçteki bazı kötü olayları gizlemek ve kendi askerlerinin anlatım sürecindeki cesaretini yüceltmek için tasarlanmış bir tarzda uyguluyorlardı.

Doğal bir felâket veya kazadan kurtulanlar, trajediye giden olayların dizisini anlatmaya başladıkları için dikkatle dinlenirler. Birinin cesareti ve olayların abartılılığını yücelten ve onu ilgilendiren kişi için gerçekten de perişan gören bir şeyi yüceltmek, anlatımda yaygın bir olgudur.

Anlatım her olaydan olabilir ve okuldaki ilk gününden dönen bir çocuk bile, okulda olanları annesine anlatmaya çalışır. Anlatım, kaplan bir ailenin yer aldığı harika bir film biçiminde olabilir, bir doğa sevgilisi ormandaki filmi kamerasıyla olayları açıklamak için aralarında bir yorum yayınlar.

Öykü

Bir hikaye, olayların ayarı, arsası, karakterleri ve olay dizisi gibi bazı temel özelliklere sahiptir. Birbirlerinden bağımsız olarak görünen ama birbirinden bağımsız olabilecek çeşitli bölümler vardır. Bir öykünün birikmesine izin vermek için birbirine bağlı.

Karakterlerin kendi rüyaları ve arzuları var ve bunların eylemleri, gerginliği ve heyecanı oluşturan olayların sıralamasını etkilemektedir. Hikaye bir gündeme geldiğinde, dinleyiciler karakterlerin karşılaştıkları sorunların çözümünü görmek için derin bir istekte bulunurlar. Bu karar mutlaka ya da üzgün olursa olsun hikayeyi sona erdiren doruk noktası biçiminde gelir.

Anlatı ve Hikaye arasındaki fark nedir?

• Anlatılar ve hikaye başkalarına anlatılmalıdır. Ancak hikayeler çoğunlukla geçmişi yeniden yapılandırırken öykü, tamamen farklıdır, farklı kültürlerde yaygın olarak kurgusal olabilir

• Bir hikaye, ayarı, karakterleri, çizimi, bölümleri ve bir doruk noktası gibi bazı temel özelliklere sahip olmalı, anlatı sadece bir heyecan verici ya da sıkıcı olup olmadığını anlatmak.

• Folklordan torunlarına bir olayı anlatan bir büyükanne National Geographic ve Discovery gibi kanallarda filmler anlatıyor:

• Hikaye, hayali yakalamak için duygusal açıdan çekici ve ilginç kılan bir anlatı türüdür Halkın

Anlatım ve Parsel Arasındaki Fark: Anlatım vs Plot

Fark

Ahsen Gayrimenkul Yatırım | Arsa Nedir ? Tarla Nedir ? Anlatım vs Plot anlamına... Devamını Oku »

Petronia . 2021-10-07

Anlatım nedir öznel anlatım nedir?

Popüler konular

Kişilerin bakış açılarının bulunduğu ve genel hükümlerin yer almadığı ifadeler... Devamını Oku »

Carola . 2022-02-22

1 kişi anlatım 3 kişili anlatım nedir?

Popüler konular

Hikaye veya roman gibi olay yazılarında birinci (1.) veya üçüncü (3.) ağızdan anlatım,... Devamını Oku »

Madelyn . 2022-02-27

Okul öncesi hikaye anlatım teknikleri nelerdir?

Popüler konular

Bu yöntemler: düz anlatım, hikaye kitabı ile anlatım, hikaye kartı ile anlatım, pazen... Devamını Oku »

Lorette . 2021-10-23