Boyut ile Disk Boyut Arasındaki Fark Disk Arasındaki Fark

Yazarı Cari / 2022-05-06

Boyut ile Disk Boyut Arasındaki Fark Disk Arasındaki Fark

SIRA DIŞI; Tarihin en şaşırtıcı hikayesi uzaylılarla temas, Uzaylıların musallat olduğu Stan Romanek

Bir dosya, klasör veya sürücünün özelliklerine bakıldığında diskte özellik boyutu ve boyutu olmadığı için birçok kişi karıştı Genellikle birbirleriyle eşleşirler. Özellikler sayfasındaki boyut değeri, dosyadaki gerçek boyutunu gösterirken diskteki boyut, sabit diskte gerçekten bulunduğunu belirten bayt sayısını gösterir.

Tutarsızlık, dosya sisteminin sürücüye dosyayı saklama biçiminden gelir. Dosya sistemleri, kullanılan bayt sayısını azaltmak için bayt sayısını tek bir küme olarak değerlendirir. Dosya sistemine bağlı olarak ortak küme boyutları 2KB'den 32KB'ye kadar değişebilir. Diske yazılmış bir dosya, gerçek her boyuttan bağımsız olarak ayrı sayıda küme alır. Dolayısıyla, 2KB kümeler içeren bir dosya sistemine kaydedildiğinde 1KB'lik bir dosya 2KB'yi alacaktır ancak 32KB'lik kümeler içeren bir dosya sisteminde 32KB'lik bir kapasite gerekecektir. Ayrıca 33KB'lik bir dosya, 17KB'lik kümeleri (34KB) veya 32KB'lık bir dosya sisteminde (64KB) 2 küme alır. Her dosya için boş alan miktarı, küme boyutunu aşmaz.

Yukarıdaki argümanlara dayanarak, diskteki boyutun gerçek boyuttan küme boyutundan daha fazla olmamasını beklersiniz. Bu genellikle doğrudur, ancak bazı faktörler bu değerleri etkileyebilir. İçinde çok sayıda dosyaya sahip bir klasöre bakıldığında, tutarsızlık çok daha büyük olabilir; çünkü her bir dosya boş alana sahip olabilir ve klasör için özetlenebilir.

Bazen, diskteki boyut dosyanın gerçek boyutundan daha küçük olabilir. Bu imkansız görünüyor, ancak işletim sistemi tarafından sunulan otomatik dosya sıkıştırması gibi bazı özellikleri kullanırken ortaya çıkabilir. Görüntülenen dosya, dosyanın gerçek boyutu ancak işletim sistemi sıkıştırdığı için, kullanılan alan genellikle önemli ölçüde daha küçük olurdu.

Özet:
1. Boyut, dosyadaki gerçek bayt sayısını belirtirken, disk üzerindeki boyut, diskte yer alan gerçek bayt sayısına eşittir.
2. Diskteki boyut genellikle dosyanın gerçek boyutundan daha büyüktür.
3. Diskteki boyut, sıkıştırma kullanan sürücüler için gerçek boyuttan daha küçük olabilir.

Disk Temizleme ve Disk Birleştiricisi Arasındaki Fark Fark

Fark

C Diskini Temizleme Nasıl Yapılır (Pratik ve Kesin Çözüm) Bilgisayar kullanıcıları,... Devamını Oku »

Valli . 2022-05-17

Disk ve disk arasındaki fark

Fark

SSD -HDD - Hybrid DİSK ARASINDAKİ FARK? Disk vs Disk Disk yazımından hiç... Devamını Oku »

Delora . 2022-02-08

HTC Rhyme ile HTC Droid arasındaki fark İnanılmaz 2 HTC Rhyme ile HTC Droid arasındaki fark İnanılmaz 2 HTC Rhyme vs HTC Droid İnanılmaz 2 HTC, HTC Rhyme ile HTC Droid arasındaki inanılmaz farkı 2

Fark

ABD'den Samsung'a iyi haber HTC Rhyme vs HTC Droid Incredible 2 HTC açıkladı... Devamını Oku »

Appolonia . 2022-04-22

Dahili Sabit Sürücü ile Harici Sabit Disk Arasındaki Fark

Fark

SSD vs. HDD! Hangisini Seçmeli? Dahili Sabit Sürücü ile Harici Sabit Sürücü... Devamını Oku »

Sarette . 2022-04-30