Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir

Yazarı Germana / 2021-12-16

Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir

Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir


Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir

Sosyal Rant Nedir?

Sosyal kiralama, satın alma gücü düşük ve zor durumda olan aileler için bir alternatiftir. Piyasanın altında bir fiyata daire kiralama imkanı sunar.

Gereksinimleri

 • Yasal yaşta olun Başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Malik veya intifa hakkı sahibi olmamak. Taşınmazlar üzerinde ayni hak sahibi olamazlar, oturulacak bir konuta sahip olamazlar.
 • Yıllık gelir sınırı var. Brüt yıllık gelir, ilgili mevzuatta belirlenen sınırı aşamaz.
 • Belgeler. Kimlik belgesi, iş sözleşmesi, gelir belgesi, sicil belgesi ve gerekli görülen diğer belgeler gibi ilgili destekleyici belgelerin sunulması gerekmektedir.

Başvuru süreci

 1. Başvurunuzu gönderin. İlgili belediye binasına gitmeli ve kendinizi tanıttığınız ve istihdam, ekonomik, aile ve kayıt durumunuzu belirttiğiniz bir başvuruda bulunmalısınız. Bu talebi belediyenin web sitesinde bulabilirsiniz.
 2. Durumunuzu kontrol edin. Belediye binası başvurunuzu değerlendirecektir. Belediye meclisinin sosyal kiraya erişim şartlarını karşıladığınızı düşünmesi durumunda çağrılacaksınız.
 3. Belgelerinizi gönderin. Belediye binasına gittiğinizde gerekli tüm destekleyici belgeleri getirmelisiniz.
 4. Bir katın atanmasını bekleyin. Belediye tüm başvuruları değerlendirecek ve sosyal kiralık daire tahsis edecek.
 5. Kira sözleşmesini imzalayın. Seçildikten sonra, belediye binasıyla bir kiralama sözleşmesi imzalamanız gerekir.

Sonuç

Sosyal kiralık daireye başvurmak, yürürlükteki mevzuat tarafından belirlenen gereklilikler karşılandığı sürece basit bir işlemdir. Dairenin her başvuru sahibine verilip verilmeyeceği belediye tarafından belirlenecektir. Bu, kendilerini savunmasız durumlarda bulanlar için mükemmel bir seçenektir.

VIVE Planına kimler erişebilir?

Konut güvenlik açığı durumundaki insanlar. 35 yaş altı. 65 yaşından büyük. Tek ebeveynli aileler.

Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir

Yönetilen konaklama veya uygun fiyatlı konaklama olarak da bilinen bir sosyal kiralık daire, sınırlı bir bütçeye sahip olanlar için uygun fiyatlı bir konut türüdür. Bu evler düşük kira sunar ve yaşayacak bir yer bulmakta zorlanabilecek kişilere bütçelerini aşırı derecede aşmayanlara yardımcı olmak için tanıtılır.

Sosyal Kiralık Daire Nasıl Talep Edilir

Sosyal kiralık daire arıyorsanız, izlemeniz gereken birkaç adım var:

 • Bir sosyal kiralık daire için uygunluk şartlarını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edin. Belediyeniz veya konutu yöneten yerel kuruluş tarafından belirlenen, uzun süreli ikamet, bölge için çok yüksek bir gelire sahip olmama vb. gereklilikler.
 • Bir istek kaydedin. Sosyal kiralık daire başvurusunun tamamlanması için birçok belediyenin internet üzerinden başvurusu bulunmaktadır. Başvuruyu tamamlamak için, adresinizi, yıllık gelirinizi, aile üyelerinin sayısını ve diğer gerekli bilgileri kanıtlayan belgeleri göndermeniz gerekecektir.
 • Listede adınızı bekleyin. Bilgileriniz doğrulandıktan ve sosyal kiralık daire listesine eklendikten sonra, seçilme sırasının size gelmesi biraz zaman alabilir. Bekleme listesine bağlı olarak, sıranın size gelmesi birkaç ay veya yıl alabilir.
 • Seçtiğiniz için başvurun. Sosyal kiralık bir daire için bir teklif alırsanız, son bir başvuruda bulunmanız ve pasaportunuzun bir kopyası ve gelir tablosu gibi bazı belgeleri sağlamanız gerekecektir. Belgeler hem siz hem de eşiniz ve çocuklarınız için istenecektir.

Sosyal kiralık daire için seçildiğinde uygun bir kira ödemeniz gerekir. Başvuru süreci hakkında sorularınız varsa, daha fazla bilgi için yerel kuruluşunuzla iletişime geçin.

Sosyal rant nedir?

Sosyal rant dediğimizde, krizden etkilenme, konut kredisi borçları vb. nedenlerle evini kaybeden ailelerin kiralarını kolaylaştırmak amacıyla Hükümet tarafından tasarlanan bir plandan bahsediyoruz. Ev sahiplerinin mülkün bakımı ve bakımı gibi belirli ihtiyaçları karşılamak için devletten mali tazminat aldığı geleneksel kiralamaya bir alternatiftir. Kiracı, kiralamanın gerçek değerinden daha az bir meblağ öder ve herhangi bir kiralama maliyeti veya peşinat dikkate alınmamalıdır. Bu nedenle kiracı, gelecekteki bakım, kiralama yönetimi ve tahsilatla ilgili maliyetlerden kaçınır, böylece ev bulma konusunda en büyük zorluklardan birini çözer.

Daire ve Apartman Arasındaki Fark: Daire ve Daire Karşılaştırıldığında

Fark

Hisseli tapu -Kat mülkiyeti nedir - Kat irtifakı nasıl alınır Daire ve Daire... Devamını Oku »

Winonah . 2022-02-16

Talep Eğrisi Arz Eğrisi Arasındaki Fark: Talep ve Arz Eğrisi Karşılaştırıldığında

Fark

ARZ ve TALEP nedir? Arz ve talep eğrileri nasıl çizilir? Arz Eğrisi Artı... Devamını Oku »

Carolyn . 2022-06-06

Talep edilen miktar ile talep arasındaki fark Fark

Fark

TALEP ile TALEP EDİLEN MİKTAR arasındaki fark? ARZ ile ARZ EDİLEN MİKTAR arasındaki fark? Talep... Devamını Oku »

Sherry . 2022-07-29

Talep Eğrisinde Hareket ve Kaydırma Arasındaki Fark: Talep Eğrisinde Hareket vs Shift

Fark

Talebin SAĞA ya da SOLA kayması Hareket vs Talep Eğrisinde Değişim Talep... Devamını Oku »

Ginny . 2022-02-07