Varisli damarlardan nasıl kaçınılır?

Yazarı Mandie / 2021-12-03

Varisli damarlardan nasıl kaçınılır?

Varisli damarlardan nasıl kaçınılır?


Varisli damarlardan nasıl kaçınılır?

Varisli damarlar, tüm uzunlukları boyunca genişlemiş ve normalde bacaklarda bulunan damarlardır. Çok yaygın bir problem olabilmelerine rağmen, bunları önlemek için aşağıdaki adımları takip etmek önemlidir.

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları

 • Fiziksel egzersiz: Kan dolaşımını canlandırmak için her gün yürüyüş yapmak veya başka fiziksel aktiviteler yapmak önemlidir.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme: Doymuş yağ tüketimini azaltmalı ve diyette lif bakımından zengin meyve, sebze ve gıdaları arttırmalıyız.
 • Aşırı kilolu olmaktan kaçının: Bu sayede bacaklardaki kan basıncı azalır.
  • İpuçları

   • Bacakları kaldırın: Kitap okumak ya da televizyon izlemek gibi bir aktivite yaparken bacaklarınızı bir yastık ya da destekle yukarı kaldırarak yapmanızı öneririz.
   • Gövde biraz yüksekte uyuyun: Bu bacak damarlarındaki basıncı azaltmak içindir.
   • Bacakları biraz yüksekte dinlendirin: Günün sonunda, kan dolaşımını hızlandırmak için bacaklarınız hafifçe yüksekte dinlenmeniz önerilir.
   • Spesifik egzersizler yapın: Dolaşımın bakımı ve bacak kaslarının güçlendirilmesi için belli başlı egzersizler vardır.

   Bacaklardaki varislere ne iyi gelir?

   Yaşam tarzı ve ev ilaçları Egzersiz. Hareket et, ağırlığı kontrol et. Fazla kilolar alınarak damarlardaki gereksiz basınç atılır, Tuzdan kaçının, Uygun ayakkabı giyin, Dar giysilerden kaçının, Bacaklarınızı yukarı kaldırın, Uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının, Kompresyon çorabı giyin. Varisli damarlar için kullanılan bu özel çoraplar bacaklardaki dolaşımın artmasına yardımcı olur. Stresi azalt. Varisli damarları ortadan kaldırmak için bazı ev ilaçları arasında elma sirkesi kullanımı, limonlu su içmek, aloe vera kullanmak, cadı fındığı kullanmak, kenevir tohumlarından ağaç reçinesi uygulamak, hint yağı kullanmak, varisli damarlar için özel egzersizler yapmak ve lenfatik masaj yer alır.

   Varisli damarlar neden çıkar?

   Varisli damarlar, damarlardaki kan basıncı arttığında oluşabilir. Bu hamilelik, kabızlık, tümör veya fazla kilolu ve obez olma nedeniyle olabilir. Kan damarlarda birikirse, basınç artar ve bu da varis oluşumuna neden olur. Yaş da önemli bir rol oynar, bazen cilt incelir ve kaslarınız ve damarlarınız en iyi şekilde çalışmaz. Diğer nedenler aşırı güneşe maruz kalma, kalıtım, bazı ilaçlar, yaralanmalar ve fiziksel aktivite eksikliği olabilir.

   Varisli damarlardan kaçınmak için ne yemeliyim?

   Varis riskini azaltmak için kaçınılması gereken yiyecekler Patates kızartması veya kızartılmış yiyecekler, Alkol, Kahve, Sosisler, Kuru peynirler, Soslar (ketçap, hardal, mayonez...), Pizzalar, Beyaz şeker, Çikolata ve alkolsüz içecekler.

   Tuz, yağ, sodyum açısından zengin veya yağlı yiyecekler (sosis, jambon, domuz pastırması, sosis...) de sınırlandırılmalıdır. Bunun yerine meyve, sebze ve baklagiller gibi lif ve antioksidan yönünden zengin besinlerin tüketiminde abartıya kaçmadan tavsiye edilir.

   Varisli damarlardan kaçınmak için proteinler, meyveler ve sebzeler gibi besinler açısından dengeli bir diyet yemek önemlidir. Ayrıca, sıvı tutulmasını önlemek ve alkol tüketimini sınırlamak için yeterli hidrasyon sağlamayı unutmayın.

   Erken yaşta varis nasıl önlenir?

   Ergenlerde varisli damarlardan korunmak için ipuçları Dengeli beslenme, Küçük yaşta hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının, günlük egzersiz yaparak çocuğu aktif tutmaya çalışın, Yüksek etkili egzersizlerden veya bacaklara şiddetli travmadan kaçının, Gerekirse, doktor kullanımı reçete eder çorap kompresyon, Yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçının ve rahat ayakkabılar giyin, Alkol ve tütün kullanımını azaltın, Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının. Bunlar erken yaşta varisli damarları önlemek için bazı ipuçları. Bununla birlikte, uzmanın sorunu doğru bir şekilde değerlendirebilmesi için çocuğun yeterli tıbbi kontrolden geçmesi önemlidir.

Varisli bacağa ne iyi gelir?

Popüler konular

Bu bitkilerin bazıları çay olarak tüketilir kimisi de takviye yapılarak varis problemi... Devamını Oku »

Emera . 2021-10-22

Küçük kan dolaşımı hangi damarlardan geçer?

Popüler konular

Küçük kan dolaşımı sağ karıncıkta başlar sağ karıncıktan gelen kirli kan akciğer... Devamını Oku »

Nelia . 2021-11-10

Aşağıdaki damarlardan hangisi sağ kulakçığa açılmaktadır?

Popüler konular

Sağ atriyum küp şeklindedir ve kalbin sağ-üst sınırında yerleşir. Oksijence fakir... Devamını Oku »

Rorie . 2021-10-24

Venöz kan alma hangi damarlardan alınır?

Popüler konular

Antikoagulansız tüpe alınan kandan elde edilir. Kan analizleri için ven, arter veya kapillerden... Devamını Oku »

Ramona . 2022-05-16