Demir Glukonat ve Demir Sülfat Arasındaki Fark

Yazarı Rasla / 2021-11-27

Demir Glukonat ve Demir Sülfat Arasındaki Fark

CALFERA

Demir Glukonat> Demir Sülfat

Demir, d sembolünde Fe simgesi bulunan bir metaldir. Dünyayı oluşturan en yaygın elementlerden biridir ve yeryüzünün iç ve dış çekirdeğinde büyük miktarda bulunur. Dünya kabuğunda dördüncü en yaygın elementtir. Demir, -2 ile +8 arasında değişen oksidasyon durumlarına sahiptir. Bunların arasında +2 ve +3 formları en yaygın olanıdır. +2 Demir oksidasyon formu demir olarak bilinir ve +3 form ferrik olarak bilinir. Bu iyonlar çeşitli anyonlarla oluşturulmuş iyonik kristaller formundadır. Demir, çeşitli amaçlar için biyolojik sistemler için gereklidir. Örneğin insanlarda demir, hemoglobinde bir kenetleme maddesi olarak bulunur. Bitkilerde klorofil sentezi için de önemlidir. Dolayısıyla, bu iyonun bir eksikliği olduğunda, biyolojik sistemler çeşitli hastalıkları gösterir. Ferrous gluconate ve ferrous sulfate, canlı sistemlerdeki demir eksikliklerinin üstesinden gelmek için demir takviyeleri olarak verilebilen iki iyonik bileşiktir.

Demir Glukonat

Glukonik asidin demir tuzlarından bir tanesi demirli glukonat olarak bilinir. Glukonik asitin karboksilik asit grubu, bu tuzu üretmek için demir ile tepkimeye girer. İki glukonat iyonu, bu tuzu üretirken demirli iyon ile etkileşime giriyor. C 12 H 24 FeO 14 molekül formülüne sahiptir. Bileşiğin molar kütlesi 448'dir. 15. Ferrous glukonat aşağıdaki yapıya sahiptir.

Bu açık sarıdan kahverengiye / siyah görünüme ve hafif bir karamel kokusuna sahip katıdır. Demir glukonat suda özünebilir. Vücut için bir demir takviyesi olarak kullanılır. Piyasada demirli glukonat, Fergon , Ferralet ve Simron gibi markalar altında pazarlanmaktadır. Vücudun demir eksikliğinden kaynaklanan hipokromik anemi gibi hastalıklarda demirli glukonat verilir. Ayrıca, demir içerikli glukonat bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

Demir Sülfat

Demir sülfat, FeSO 4 kimyasal formülü olan bir iyonik bileşiktir. Bağlanan su moleküllerinin miktarına bağlı olarak farklı kristaller halinde mevcut olabilir. Susuz formu, monohidrat, tetrahidrat, pentahidrat, hekzahidrat ve heptahidrat formlarına sahiptir. Bunların arasında, mavi, yeşil renkli heptahidrat formu ortaktır. Monohidrat, pentahidrat ve hekzahidrat formları nispeten nadirdir. Mavi, yeşil renkli kristaller haricinde, diğer demirli sülfat biçimleri çoğunlukla beyaz renkli kristallerdir. Isıtıldığında, hidratlanmış kristaller, gevşek su verirler ve susuz katı hale gelirler. Daha fazla ısıtıldığında kükürt dioksit, sülfür trioksit ve demir (III) oksit (kırmızımsı kahverengi renk) halinde ayrışır.Kokusuz kristaller. Demir sülfat suda kolayca çözünür ve bu durumda demirli iyon heksa aqua kompleksini oluşturur, [Fe (H 6 2+ ). Demir sülfat, demir eksikliği anemisi gibi demir eksikliklerinin koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Sadece insanlar için değil, aynı zamanda bitkiler için de eklenir. Demir kloroz gibi bitki yaprakları sarı renkte olan soluk renkte demirlenir. Bunun dışında, diğer bileşikleri sentezlemek için bir öncül olarak kullanılır. Bir redüksiyon ajanı olduğu için, redoks reaksiyonları için de kullanılır. Demir Glukonat ve Demir Sülfat arasındaki fark nedir? • Demirli glukonatta demirli anyon bir organik anyon ile birleştirilir. Demir sülfatta, anyon inorganiktir.

• Ferrous gluconate ferrous sulfate'a kıyasla büyük bir bileşiktir. • Demir sülfat ferrous gluconate'e kıyasla doğada bol miktarda bulunur. • Ek olarak verildiğinde, demirli glukonat vücutlarımıza demirli sülfattan çok daha fazla emilir.

Amonyum Nitrat ve Amonyum Sülfat Arasındaki Fark Amonyum Nitratın Amonyum Sülfat Arasındaki Fark

Fark

AMONYUM SÜLFAT GÜBRESİ - ŞEKER GÜBRESİ Amonyum Nitrat ile Amonyum Sülfat... Devamını Oku »

Harrietta . 2022-06-09

Kükürt ile Sülfat ve Sülfit Arasındaki Fark | Kükürt-Sülfat-Sülfit

Fark

Çiftçinin Sesi/Sıvı Kükürt Nedir?Tarımda Kükürt Kullanımı. Kükürt-Sülfat-Sülfit... Devamını Oku »

Zita . 2021-12-08

Demir ve Demir Sülfat Arasındaki Fark

Fark

Demir Sülfat FeSo4 Yapımı !! İnsan Vücudundaki Demir Metabolizma olarak kullanılan... Devamını Oku »

Dottie . 2021-12-17

Potasyum ve Potasyum Glukonat Arasındaki Fark

Fark

Sodyum Glukonat nedir ? Potasyum ile Potasyum Glukonat Potasyum vücudumuzda... Devamını Oku »

Jeannette . 2022-06-05