Elektrik Sahası ve Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark Elektrik Potansiyeli ile Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark

Yazarı Blondie / 2022-07-30

Elektrik Sahası ve Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark Elektrik Potansiyeli ile Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark

TEKNİKERLİKTEN MÜHENDİSLİĞE! - (Yalın Üretim Mühendisliği) - Mehmet Köse | BinYaprak

Elektrik alan bir şarj etrafında bulunur - ya negatif veya pozitif. Herhangi bir yüklü nesne de o elektrik kuvveti alanını elde edebilir. Bir şarj veya şarj edilmiş bir nesne, çevreleyen bir şarj veya nesneyi çekip çekmeyeceğiniz veya itip itemeyeceğinize dair bir güce sahiptir. Çevredeki masraflar da değişen büyüklüklerde kendi elektrik alanlarına sahiptir ve bu da dikkate alınmalıdır.

Elektrik alanı iki yük arasında etkiyen bir kuvvettir ve iki kütle arasında etkiyen yerçekimi alan kuvvetine benzerdir. Tek fark, yerçekimi kuvveti kitlelerin değerlerine bağlı olacakken, elektrik kuvveti cisimler üzerindeki yüklerin miktarına bağlı olacaktır.

Bir elektrik alanı formülü aşağıdaki gibidir:

E = K * Q / d ^ 2

Burada:

D = birim metre cinsinden yüklü nesne arasındaki mesafe (m)

Elektrik alanı Newton cinsinden ölçülür. Coulomb, bir Elektrik Sahasının (E) alan yoğunluğunun her şarj yükü için mevcut kuvvet miktarı (F) olarak tanımlandığı anlamına gelir. Vektör miktarı Metre başına Volt birimi cinsinden ifade edilebilir.
Böylece,
E = F / Q

Bu cazibe ya da itme yönüne gidecek bir vektör miktarıdır. Bir nesnenin Elektrik alan şiddetini (E) elde etmek için yüklü bir testin uygulanması gerektiğini, çünkü alanın ne kadar yoğun olduğunu bilmenin bir yolu yoktur, tek başına hareket ediyorsa belirtilmelidir. Kısa vadede, "Bir tanesini öğrenmesi gerekiyor. "

Herhangi bir şarjı herhangi bir ivmelenmeye neden olmaksızın bir yerden diğer yere taşımak için yapılması gereken toplam iş, Elektrik Potansiyeli olarak adlandırdığımız şeydir. Elektrik potansiyeli, bir statik - zaman-değişmez - elektrik alanı ile ilişkili yük biriminin potansiyel enerjisidir.

Matematiksel olarak,

Ve = W / Q

olarak tanımlanır. Elektrik potansiyeli (Ve), Coulomb başına volt veya Joule cinsinden ifade edilir. Joule, İşin bir birimi ve formülün gösterdiği gibi, elektrik potansiyeli (Ve), birim yük başına (W) iş miktarıdır (Q). Bu nicelik, skaler mülkiyetini temsil etmek için sıklıkla kalınlaştırılmamış bir V ile sembolize edilen skaler sayıdır.

Özet:

1. Elektrik alanı, şarj başına güç miktarı olarak tanımlanırken Elektrik potansiyeli, şarj başına enerji veya iş miktarı olarak tanımlanır.

2. Elektrik Potansiyeli, Elektrik Potansiyeli Coulomb

3 birim Voltaj veya Joule cinsinden ölçülürken, Coulomb başına Newton cinsinden veya metre başına Volt cinsinden ölçülür. Elektrik alanı bir vektör miktarı iken Elektrik potansiyeli bir skalar miktardır.

Gravitasyon Alanı ve Elektrik Sahası Arasındaki Fark

Fark

ESKİ İNSANLARIN İNANILMAZ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ #3 Gravitational Field... Devamını Oku »

Leda . 2022-07-02

EPSP ve Eylem Potansiyeli Arasındaki Farklar

Fark

Neuron System : Action Potential and Synaptic potential EPSP vs Eylem Potansiyeli... Devamını Oku »

Quinta . 2022-04-10

Aksiyon potansiyeli nasıl başlar?

Popüler konular

Sinir hücrelerindeki aksiyon potansiyeli ("sinir uyartıları" olarak da bilinir) ve aksiyon... Devamını Oku »

Cherin . 2021-10-10

Aksiyon potansiyeli nerede başlar?

Popüler konular

Sinir hücrelerindeki aksiyon potansiyeli ("sinir uyartıları" olarak da bilinir) ve aksiyon... Devamını Oku »

Zara . 2022-03-28