Gravitasyon Alanı ve Elektrik Sahası Arasındaki Fark

Yazarı Leda / 2022-07-02

Gravitasyon Alanı ve Elektrik Sahası Arasındaki Fark

ESKİ İNSANLARIN İNANILMAZ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ #3

Gravitational Field vs Electric Field

olan modellerdir. Elektrik alanı ve yerçekimi alanı, alan modeliyle ilişkili iki kavramdır. Bu alanların her ikisi de yüklerin, mıknatısların ve kitlelerin davranışını açıklamak için kullanılan modellerdir. Bu alan modelleri, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, fizik, astrofizik, kozmoloji, kimya ve diğer çeşitli alanlarda çok önemlidir. Bu kavramların doğru bir şekilde anlaşılması, fizikteki ve ilgili alanlarındaki herhangi bir bilim insanı için gerçekten yararlı olabilir.

Elektrik Sahası

Elektrik alanı ve elektrik yükü "tavuk ve yumurta" sorunu gibidir. Birinin diğerini tanımlaması gerekiyor. Bir elektrik alanı, ister hareket halindeyken ister hareketsiz olsun, tüm elektrik yükleri tarafından üretildiği söylenir. Herhangi bir zamanla değişen manyetik alanları kullanarak bir elektrik alanı da üretilebilir. Elektrik alanlarının birkaç önemli faktörü vardır. Bunlar elektrik alan yoğunluğu, elektrik alan potansiyeli ve elektrik akısı yoğunluğu. Elektrik alan şiddeti, elektrik alanından gelen bir birim nokta yükündeki kuvvet olarak tanımlanır. Bu Q = yük, ε = ortamın elektriksel geçirgenliği ve r, noktanın Q yükü noktasının mesafesi olan E = Q / 4πεr 2 formülü ile verilir. Elektrik potansiyeli, ünitenin şarjını sonsuzdan verilen noktaya getirmek için gereken bir ünite şarjı üzerindeki çalışma miktarı olarak tanımlanır. Bunu hesaplamak için denklem V = Q / 4πεr olup tüm semboller önceki anlamlara sahiptir. Elektrik alanının bir diğer çok önemli yönü elektrik akısı yoğunluğudur. Elektrik akısı yoğunluğu, belirli bir birim alan yüzeyine dikey giden elektrik alan çizgilerinin sayısının bir ölçümüdür. Bu elektrik alanlarını incelerken Gauss yasası ve Amper yasası çok önemlidir.

Yerçekimi Alanı

Yerçekimi alanı, uzaydaki herhangi bir kütle tarafından üretilir. Yerçekimi alanlarında, yerçekimi alanı yoğunluğu ve yer çekim potansiyeli gibi çok önemli kavramlar vardır. Yerçekimi alan şiddeti, yerçekimi ivmesi olarak da adlandırılır. Verilen kütle ile bir birim kütle üzerindeki kuvvet olarak tanımlanabilir. G = GM / r 2 formülü kullanılarak hesaplanır, burada G evrensel yerçekimi sabiti ve r mesafe. Yerçekimi potansiyeli, onu bir sonsuzluktan verilen noktaya getirmek için bir birim kütlesi üzerinde yapılması gereken iş miktarı olarak tanımlanabilir.

Elektrik alanı ve yerçekimi alanı arasındaki fark nedir?

- Yerçekimi alanları yalnızca kütle nedeniyle oluşabilir, ancak elektrik alanlar yükler ve zamanla değişen manyetik alanlar nedeniyle oluşabilir.

- Elektrik alan yoğunluğu veya elektrik alan potansiyeli gibi özellikler, negatif veya pozitif olabilir, çünkü elektrik yükleri hem pozitif hem de negatif değerlere sahiptir. Negatif bir kütle yoktur, dolayısıyla yerçekimi alanı şiddeti yalnızca pozitif olabilir, yerçekimi alan potansiyeli ise yalnızca negatif değerler olabilir.

- Elektrik hatları tanımlanabilir, çünkü alan hatları ters kutuplarda başlar ve biter. Yerçekimi kutupları mevcut olmadığı için, yer çekimi alan çizgileri tanımlanamaz.

Elektrik Sahası ve Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark Elektrik Potansiyeli ile Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark

Fark

TEKNİKERLİKTEN MÜHENDİSLİĞE! - (Yalın Üretim Mühendisliği) - Mehmet Köse | BinYaprak Elektrik... Devamını Oku »

Blondie . 2022-07-30

Gravitasyon Potansiyel Enerji ve Potansiyel Enerjisi Arasındaki Fark

Fark

7dk'da POTANSIYEL ENERJI Yerçekimi Potansiyel Enerji ve Potansiyel Enerji arasındaki... Devamını Oku »

Modestia . 2022-02-26

Eklenti Etki Alanı ve Park Edilmiş Etki Alanı Arasındaki Fark

Fark

SİGORTA ŞİŞİRMESİ YALANI HASAR KAYITLI ARAÇLARDA İNTERNETTEKİ YALANLAR ... Devamını Oku »

Hortense . 2022-06-29

Elektrik ve Elektronik Arasındaki Fark Elektrik-Elektronik Arasındaki Fark

Fark

Elektrik ve elektrik elektronik mühendisliği arasındaki farklar neler? Elektrik... Devamını Oku »

Nicoline . 2022-02-04