Chrome'da Dijital Sertifika Nasıl Yüklenir

Yazarı Elise / 2021-12-16

Chrome'da Dijital Sertifika Nasıl Yüklenir

Chrome'da Dijital Sertifika Nasıl Yüklenir


Chrome'da Dijital Sertifika Nasıl Yüklenir

Dijital sertifika, güvenilir bir sağlayıcı tarafından verilen ve genellikle bir kullanıcının kimliğini doğrulamak ve web'de gezinirken ekstra güvenlik sağlamak için kullanılan elektronik bir belgedir. Chrome'da bir dijital sertifikayı nasıl kolayca yükleyeceğinizi öğrenin.

1. Adım: Bir Dijital Sertifika Satın Alın

Öncelikle, güvenilir bir sağlayıcıdan bir dijital sertifika satın almalısınız. Sağlayıcıların bir listesini şurada bulabilirsiniz: Google PKI web sitesi. Tedarikçi bulunduğunda, sertifikayı almak için şirketin talimatlarını izleyin.

2. Adım: Dosyayı İndirin

Satın alma işlemini tamamlar tamamlamaz, sağlayıcı size bilgisayarınız için bir dosya indirme sağlayacaktır. Genellikle dosya, ayıklamanız gereken bir ZIP biçiminde sıkıştırılır.

3. Adım: Dijital Sertifikayı Kurun

Sertifika bilgisayarınıza indirildiğine göre, onu Chrome'a ​​yüklemeniz gerekir. Yapmak için:

  • Chrome'u açın ve ayarlar sayfasına gidin.
  • “Gelişmiş” ve ardından “Sertifikaları görüntüle” üzerine tıklayın.
  • Sağ üst köşedeki "İçe Aktar"ı seçin.
  • İndirilen dosyayı seçin.
  • Kabul etmeden önce "Bu anahtarı dışa aktarılabilir olarak işaretle" kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

4. Adım: Kurulumu Doğrulayın

Sertifika yüklendikten sonra, web sayfasını yenileyerek kurulumu doğrulayabilirsiniz. Sayfa yenilendiğinde, sertifikanın başarıyla yüklendiğine dair bir bildirim görmelisiniz.

5. Adım: Güvenlikten Yararlanın

Artık dijital sertifika yüklendiğine göre, web'de gezinirken bile güvenlikten yararlanmaya başlayın. Bunu, iki adımlı doğrulamayı etkinleştirerek veya kimlik doğrulaması dağıtarak yapabilirsiniz.

Tarayıcıya dijital sertifika nasıl kurulur?

Windows'ta Google Chrome, Internet Explorer sertifika deposunu kullanır. Aşağıdaki sertifikaları sabit sürücünüze indirin. İndirilen sertifikaya çift tıklayın, sertifika bilgilerini açacaktır. «Sertifika yükle»ye basın, Sertifika İçe Aktarma sihirbazı açılacaktır.

Chrome'da bir dijital sertifika nasıl kurulur?

Chrome'da bir dijital sertifika yüklemeniz gerekiyor mu? Öyleyse, birkaç dakika içinde adımlarda size yol göstereceğiz. Chrome tarayıcıdan bir dijital sertifikayı çeşitli şekillerde yükleyebiliriz. İşte görevi tamamlamanıza yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

Adım 1: Chrome ayarlarına gidin.

Chrome'u açın ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesini tıklayıp "Ayarlar"ı seçerek ayarlara gidin.

Adım 2: "Sertifikaları yönet" seçeneğini seçin.

Chrome ayarlarının Gizlilik ve güvenlik bölümünde, Güvenlik bölümünün altında bulunan “Sertifikaları yönet…” seçeneğini seçin.

3. Adım: Dijital sertifikanızı içe aktarın.

Artık “Sertifikaları yönet” penceresini açtığımıza göre, “İçe Aktar…” seçeneğini bulmak için pencerede gezinmemiz gerekiyor. Sertifikanızı aramak için onu seçin ve bulduktan sonra "Aç" düğmesine basın.

Adım 4: Bilgileri doğrulayın ve içe aktarmayı onaylayın.

İstendiğinde, dijital sertifika ayrıntılarınızı doğrulayın. Tüm bilgiler doğruysa, kurulumu bitirmek için "Tamam" düğmesine basın.

Bitti!

Şimdi başarıyla yüklediniz Dijital sertifika Chrome'da. Herhangi bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz destek merkezimiz aracılığıyla.

Dijital sertifika bilgisayarda nerede bulunur?

Internet Explorer'da: Internet Seçenekleri > İçerik > Sertifikalar. Google Chrome'da: Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Sertifikaları Yönet. Firefox'ta: Araçlar > Seçenekler > Sertifikalar > Göster.

Dijital sertifika nasıl etkinleştirilir?

Elektronik DNI'nin dijital sertifikalarını etkinleştirmek için bir polis karakoluna gitmeniz gerekecektir. DNI'yi verdikleri yerde olmalı, böylece kendinizinkini aldığınız yere gidebilir veya bir dahaki sefere yenilemek için yararlanabilirsiniz.

Oradayken, kimlik belgesini sunmalısınız. Polis, tüm verilerinizi ve dijital sertifikayı içeren cihazı tarar. Bundan sonra, elektronik DNI'nin ait olduğu kişi olduğunuzu ve DNI'nin dijital sertifikasının doğru olduğunu onaylayan bir yeminli beyan imzalamanız gerekecektir.

Son olarak, işlemi tamamladığınızda bir aktivasyon kodu alacaksınız. Dijital sertifikayı etkinleştirmek için bu aktivasyon kodunun elektronik DNI uygulaması aracılığıyla girilmesi gerekir. Bunu yaptıktan sonra, elektronik kimliğinizi ve dijital sertifikanızı internette belge imzalamak ve diğer yasal işlemleri yapmak için kullanabilirsiniz.

Chrome'da dijital sertifika nasıl kurulur?

Öğreticileri Durdur

Dijital sertifikalar, çeşitli web sayfalarını tanımlamanın mümkün olduğu bir belgeden başka... Devamını Oku »

Meris . 2022-05-18

Dijital İmza ile Dijital Sertifika Arasındaki Fark

Fark

E-imza İle PDF Nasıl İmzalanır E-İMZATR Dijital İmza vs Dijital Sertifika... Devamını Oku »

Leila . 2021-12-16

iPhone'a dijital sertifika nasıl yüklenir?

Öğreticileri Durdur

iPhone'a dijital sertifika nasıl yüklenir? Şu anda cep telefonları vazgeçilmez bir cihaz olarak... Devamını Oku »

Barbaraanne . 2022-02-08

Dijital sertifika nasıl kullanılır?

İnternet ve Tarama

Dijital sertifika nedir?Un certificado digital es un mecanismo electrónico que sirve para identificar... Devamını Oku »

Astrid . 2022-06-29