EPSP ve Eylem Potansiyeli Arasındaki Farklar

Yazarı Quinta / 2022-04-10

EPSP ve Eylem Potansiyeli Arasındaki Farklar

Neuron System : Action Potential and Synaptic potential

EPSP vs Eylem Potansiyeli

Sinirbilim birçok insanın ilgisini büyüledi. Sinir sisteminin nasıl çalıştığına ve vücudun farklı uyaranlarla nasıl tepki vereceğine ilişkin bir araştırmadır. Vücutun kendisi, bu zorlu ortamda işlev görmek ve hayatta kalmamızı sağlayan kimyasallar içeriyor. Beyin tüm vücudun emrindedir ve ne yapmamız gerektiğini veya nasıl tepki vereceğimizi söyler. Köleleri olan nöronlarla vücudumuzun genelidir. Nöronlar birbirleriyle iletişim kurar ve mesajları generalin eline gönderir. Eldeki bilgilerle, beyin generali, bu tür kahramanlara nasıl karşı koyulacağına dair yeni taktikler yürütebilir. Çoğu zaman, EPSP ve aksiyon potansiyeli belirli eylemler üretmekle ilgilidir. Bu makalede, EPSP ile aksiyon potansiyeli arasındaki fark ele alınacaktır.

"EPSP", "heyecan verici postsinaptik potansiyel" anlamına gelir. "Pozitif yüklü iyonların postsinaptik hücreye doğru akışı olduğunda, postsinaptik membran potansiyelinin anlık bir depolarizasyonu oluşur. Bu fenomen EPSP olarak bilinir. Nöron bir aksiyon potansiyelini serbest bırakmak için tetiklendiğinde, postsinaptik potansiyel heyecan vericidir. EPSP, aksiyon potansiyelinin ana kaynağı gibidir, çünkü nöron tetiklendiğinde oluşturulur. Giden pozitif iyon yüklerinde bir düşüş olduğunda EPSP olabilir. Tetikleyiciyi heyecan verici postsinaptik akımı veya EPSC olarak adlandırırız. EPSC, EPSP'ye neden olan iyon akışını belirtir.

Postinaptik membranın tek bir yamasında, birden fazla EPSP oluşabilir. EPSP'lerin toplamı ek etkiye sahiptir, bu da tek tek EPSP'lerin toplamı kombine bir etki oluşturacaktır. Büyük membran depolarizasyonu, daha büyük EPSP'ler oluştuğunda etkindir. EPSP'ler ne kadar büyük olursa, bir eylem potansiyeli atma sınırına o kadar çok erişir. Amino asit glutamat, EPSP'lerle ilişkili nörotransmitterdir. Omurgalıların merkezi sinir sisteminin ana nörotransmitteridir. Amino asit glutamata sonra eksitatör nörotransmitter denir.

Eylem potansiyeli EPSP tarafından işten çıkarılır. Hücrenin elektriksel zar potansiyelinin aniden yükselip düştüğü anlık bir olaydır. Daha sonra tutarlı bir yörünge gelmektedir. Nöronlarda, aksiyon potansiyellerine sinir dürtüleri veya ani yükselmeler denir. Aksiyon potansiyelleri dizisine bir başak tren adı verilir. İnsanların nöronları, endokrin hücreleri ve kas hücreleri bulunduğu için, aksiyon potansiyelleri insan hücrelerinde sık görülür. Bir sinyal olduğunda, nöronlar bir aksiyon potansiyeli ateşleyene kadar birbirleriyle EPSP'ye ulaşırlar. Voltaj kapılı iyon kanalları, aksiyon potansiyelleri üretir. Bu kanallar hücrenin plazma zarının içinde bulunur.Dinlenme potansiyeli adı verilen bir evre var. Zar potansiyeli istirahat fazına yaklaştığında, voltaj kapılı iyon kanalları kapanır, ancak membran potansiyel değerinde bir artış olduğunda hemen açılırlar. Bu kanallar açıldığında, membran potansiyelini daha da arttıran sodyum iyonları akar. Membran potansiyelleri arttıkça giderek daha fazla elektrik akımı olur. Hayvan hücrelerinde iki temel eylem potansiyeli türü vardır: Voltaj kapılı sodyum kanalları ve voltaj kapılı kalsiyum kanalları. Voltaj kapılı sodyum kanalları voltaj kapılı kalsiyum kanalları yaklaşık yüz milisaniye veya daha uzun süreli iken yaklaşık bir milisaniyeden daha az sürer.

Özet:

  1. "EPSP", "eksitatör postsinaptik potansiyel" anlamına gelmektedir. "

  2. Eksitatör postsinaptik potansiyel, postsinaptik hücreye doğru pozitif yüklü iyon akışı olduğunda oluşur ki, postsinaptik membran potansiyelinin anlık bir depolarizasyonu yaratılır.

  3. Eylem potansiyellerine sinir dürtüleri veya ani yükselmeler denir.

  4. Nöron bir aksiyon potansiyelini serbest bırakmak için tetiklendiğinde, postsinaptik potansiyel heyecanlı hale gelir.

  5. Eylem potansiyeli, hücrenin elektriksel zar potansiyelinin anında yükselip düştüğü anlık bir olaydır.

Elektrik Sahası ve Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark Elektrik Potansiyeli ile Elektrik Potansiyeli Arasındaki Fark

Fark

TEKNİKERLİKTEN MÜHENDİSLİĞE! - (Yalın Üretim Mühendisliği) - Mehmet Köse | BinYaprak Elektrik... Devamını Oku »

Blondie . 2022-07-30

Dönemler arasındaki Kanama Arasındaki Farklar ve Dönemler Arasında Kanama Arasındaki Farklar ve Dönemlerde Kanama Arasında Dönemlerde Kanama Arasındaki Farklar Dönemlerdeki Kanama vs Dönemlerdeki Kanama Arasındaki Fark

Fark

LEKELENME VE ADET DÖNEMİ ARASINDAKİ FARKLAR Dönemler arasında kanama ve dönemlerinde... Devamını Oku »

Stephanie . 2022-02-21

Tek Eylem ve Çift Eylem Tabancaları Arasındaki Fark

Fark

Tabancalarda Tek ve Çift Hareket Kavramları Barut keşfi ile Tek Eylem ve Çift... Devamını Oku »

Corette . 2021-12-29

Tek Eylem ve Çift Eylem Arasındaki Fark | Tek Hareket vs Çift Hareket

Fark

10dk da FİİLLER Tek Aksiyon ve Çift Aksiyon Tek aksiyon ve çift aksiyon, bir... Devamını Oku »

Galina . 2022-06-28