Talep Eğrisinde Hareket ve Kaydırma Arasındaki Fark: Talep Eğrisinde Hareket vs Shift

Yazarı Ginny / 2022-02-07

Talep Eğrisinde Hareket ve Kaydırma Arasındaki Fark: Talep Eğrisinde Hareket vs Shift

Talebin SAĞA ya da SOLA kayması

Hareket vs Talep Eğrisinde Değişim

Talep eğrisindeki hareket ve talep eğrisindeki değişim arz ve talep güçlerini tartışırken iktisatta yakından incelenen kavramlardır. Talep eğrisi, bir ürüne farklı fiyatlarla toplam miktar talebini gösterir. Talep eğrisi boyunca hareket ve talep eğrisindeki değişim, çok farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Makale, bu kavramların her ikisini de açıklıyor ve talep eğrisindeki hareket ve değişim arasındaki farkları ve bu hareketlerin ve kaymaların nedenlerini açıklıyor.

Talep Eğrisindeki Hareket

Talep eğrisindeki bir hareket, talep eğrisi boyunca meydana gelen değişimdir. Talep eğrisi boyunca bir hareket olduğunda, talep edilen fiyat ve miktarda bir değişiklik olduğu anlamına gelir. Bir hareket, ancak bu fiyat değişimine tepki olarak talep edilen fiyat değişikliği ve miktar değişikliğinin bir sonucu olabilir. Hareket her zaman talep eğrisi boyunca olduğundan, fiyat ve miktar arasındaki talep ilişkisi değişmeyecektir. Sağa doğru bir hareket varsa, bu fiyatın düştüğü ve talep edilen miktarın daha ucuz fiyatlarla arttığı anlamına gelir. Talep eğrisinde sola doğru bir hareket varsa, bu fiyatın arttığı ve talep edilen miktarın azaltıldığı anlamına gelir.

Talep Eğrisinde Kaydırma

Talep eğrisinde bir değişim, talep eğrisi aslında sağa veya sola hareket edince gerçekleşir. Böyle bir değişiklik, talep edilen miktar fiyat değişikliği yapılmaksızın arttığında veya azalıldığında gerçekleşir. Talep eğrisindeki bir değişim, fiyat ve miktar arasındaki talep ilişkisinin değiştiği ve fiyat dışında talep edilen miktarı etkileyen diğer faktörlerin var olduğu anlamına gelir. Talep eğrisi sağa kayarsa, bu şu anki fiyatla talep edilen miktar arttığına ve sola kayma olduğu takdirde, talep edilen miktar şu andaki fiyattan düştüğü anlamına gelir. Örneğin, bir şişe kırmızı şarap fiyatı şişe başına 10 dolar ve talep edilen miktar ayda 100, 000 şişeden ayda 200, 000 şişeye kaydırılırsa, talep eğrisinde sağa kayma meydana gelir. Talebin bu şekilde artması, Kasım ayında yapılan şükran gibi mevsimsel şenlikler nedeniyle olabilir.

Talep Eğrilerinde Hareket ve Kaydırma arasındaki fark nedir?

Talep eğrisindeki değişimler ve talep eğrisindeki hareketler çok farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Eğri boyunca bir hareket, fiyat talebinde bir değişikliğe neden olacak bir fiyat değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Fiyat artarsa, talep eğrisinin solunda talep edilen miktarın azalmasına neden olacak bir hareket olacaktır ve fiyat düştükçe sağ talebin artmasına neden olacak bir hareket olacaktır. Talep eğrisinde bir değişiklik, fiyat değişikliği yapılmaksızın talep edilen miktar değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Talep eğrisindeki bir değişime genellikle tüketicinin ürünün değer veya değer fikri değiştiğinde neden olur. Bu tür değişimlerin nedenleri, müşteri beklentilerindeki değişiklikler, gelirde artış veya azalma, diğer malların fiyatlarındaki değişiklikler veya modada ve eğilimlerdeki değişiklikler olabilir.

Özet:

Hareket vs Talep Eğrisinde Kaydırma

• Talep eğrisindeki hareket ve talep eğrisindeki değişim, ekonomide talep ve arz güçlerini tartışırken yakından incelenen kavramlardır.

• Talep eğrisi boyunca bir hareket olması halinde, talep edilen fiyat ve miktarda bir değişiklik olması gerektiği anlamına gelir.

• Fiyat artarsa, talep eğrisinin solunda talep edilen miktarın azalmasına neden olacak bir hareket olacak ve fiyat düştükçe sağda talep edilen miktarda bir artışa neden olan bir hareket olacak .

• Talep eğrisinde bir değişim, talep eğrisi aslında sağa veya sola hareket ettiğinde gerçekleşir. Böyle bir değişiklik, talep edilen miktar fiyat değişikliği yapılmaksızın arttığında veya azalıldığında gerçekleşir.

• Talebin eğrisindeki bir değişime genellikle tüketicinin ürünün değer veya değer fikri değiştiğinde neden olur.

Talep edilen miktar ile talep arasındaki fark Fark

Fark

TALEP ile TALEP EDİLEN MİKTAR arasındaki fark? ARZ ile ARZ EDİLEN MİKTAR arasındaki fark? Talep... Devamını Oku »

Sherry . 2022-07-29

Talep Eğrisi Arz Eğrisi Arasındaki Fark: Talep ve Arz Eğrisi Karşılaştırıldığında

Fark

ARZ ve TALEP nedir? Arz ve talep eğrileri nasıl çizilir? Arz Eğrisi Artı... Devamını Oku »

Carolyn . 2022-06-06

HTC 4G Akıllı Telefonlar Arasındaki Fark HTC Evo Shift 4G ve HTC Inspire 4G

Fark

Akıllı telefon dünyasının başarısız girişimleri HTC 4G Akıllı Telefonlar... Devamını Oku »

Martha . 2022-07-25

Dairesel Hareket ve Rotasyonel Hareket Arasındaki Fark

Fark

Düzgün Çembersel Hareket - Açısal Momentum ve Öteleme Hareketi Dairesel... Devamını Oku »

Maryann . 2022-06-13